Nie tylko rozrywka… – czyli jak układanie puzzli wpływa na Twój umysł?

Nie tylko rozrywka… – czyli jak układanie puzzli wpływa na Twój umysł?

Daniel 13 października 2022

Osoby, które dotąd nie miały styczności z układaniem puzzli, traktują je raczej jak żmudną pracę aniżeli ciekawą rozrywkę. Wystarczy jednak kilka sukcesów, by przekonać się jak ciekawa i angażująca jest to zabawa. Możemy zapewnić, że raz rozpoczęta przygoda z układaniem puzzli, szybko nie dobiegnie końca. Puzzle dla dorosłych zdecydowanie wkręcają, a czasami wręcz… uzależniają! Czy jednak wiedziałeś, że układanie puzzli to nie tylko ciekawy sposób na spędzenie czasu? Korzyści z ich układania jest znacznie więcej. To właśnie im poświęciliśmy cały ten artykuł. Koniecznie poznaj te najważniejsze!

Układanie puzzli – wpływ na pracę mózgu 

Niewiele z form aktywności jest w stanie zaangażować obie półkule mózgu do pracy w tym samym czasie. Układanie puzzli jest właśnie jedną z nich. Lewa półkula mózgu odpowiada za sekwencje czynności i logikę. Prawa z kolei za kreatywność. Łączenie pracy obu tych półkul jednocześnie pobudza wszystkie szare komórki, zwiększając w ten sposób ich wydajność i pojemność. 

Czy układanie puzzli może mieć wpływ na Twoje zdrowie?

Nikogo nie powinno dziwić, że osoby aktywne cieszą się lepszym zdrowiem przez długie lata. Dbając o dobrą kondycję ciała, zmniejszamy prawdopodobieństwo wystąpienia chorób, które dotyczą właśnie jego. Podobnie jest z treningiem naszego umysłu. Rozwiązywanie łamigłówek czy układanie puzzli to doskonały trening dla naszego mózgu. Powtarzanie tych czynności przez całe życie zmniejsza szanse na pojawienie się chorób neurodegeneracyjnych, takich jak np. utożsamiany z osobami starszymi Alzheimer. 

Układanie puzzli dla dorosłych – korzyści dziś i jutro

Dowiedziałeś się, że układanie puzzli może pozytywnie wpłynąć na zdrowie w przyszłości, minimalizując ryzyko wystąpienia chorób. Jednak sama aktywność zapewnia realny zysk niemal od pierwszych dopasowanych elementów. Poczucie satysfakcji i sprawczości, a przy tym świetnie wykorzystany czas to zaledwie wierzchołek wielu licznych zalet, które wiążą się z układaniem puzzli. Warto więc znaleźć czas na tę formę aktywności. Jeśli do tej pory nie miałeś z nią do czynienia – nie zrażaj się. Zapewniamy, że kilka ułożonych obrazów wystarczy, byś na maksa wciągnął się w tę angażującą aktywność!