Puzzle dla dorosłych

Puzzle dla dorosłych

Daniel 13 października 2022

 

Puzzle dla dorosłych – relaksujące wyzwanie

Układanie kolorowych elementów kojarzy Ci się z zabawą dla dzieci? Okazuje się, że Puzzle dla dorosłych -dom to nie tylko sposób spędzania wolnego czasu. Uspokajające hobby pozwala obcować z pięknem natury, architektury lub dziełami sztuki. Wybór wzorów przyprawia o zawrót głowy. Przygodę z puzzlami można zacząć od zestawów składających się z 500 elementów i stopniowo podnosić poprzeczkę.

Jakie korzyści mogą mieć dorośli z układania puzzli?

Skupienie się na układaniu puzzli pozwala oderwać się od problemów, oczyścić umysł i w pełni skoncentrować na zadaniu. W tej zabawie chodzi o wyciszenie się. Układanie puzzli wciąga i czasem trudno przestać.

Skomplikowane wzory, podobne kolory, drobne fragmenty. Z czym połączyć dany element? Układanie wymaga spostrzegawczości i cierpliwości. Zadanie angażuje obie półkule mózgu. Znakomita gimnastyka intelektualna.

Układanie puzzli to też strategia. Czy najpierw segregować elementy kolorami? Czy może najpierw ułożyć ramę obrazka? A może zacząć od największego obiektu?

Ułożenie obrazka z kilku tysięcy elementów daje satysfakcję i uczucie dumy. Trudno się rozstać z efektem wielu godzin, dni lub nawet tygodni pracy. Często ułożony obrazek zostaje oprawiony i wisi na ścianie. Inni wolą ten sam obrazek ułożyć jeszcze raz, ale już w krótszym czasie. Kolejne wyzwanie.

Puzzle dla seniorów

Osobną grupę stanowią puzzle dla seniorów. Elementów jest niewiele, są większe. Zostały tak zaprojektowane, by łatwiej mogły być chwycone przez mniej sprawne dłonie. Obrazki nie są zbyt skomplikowane.  Układanki mają za zadanie ćwiczenie koncentracji, poprawę pamięci, aktywizację mózgu. Wykorzystywane są w terapii osób z demencją, czy Alzheimerem.

Puzzle 3D – zaangażowanie wyobraźni przestrzennej

Puzzle 3D to niesamowita zabawa. Układnie w 3 wymiarach wymaga koncentracji i innego spojrzenia na elementy układanki. Zobaczenia ich w przestrzeni. Uczy szukania rozwiązań i różnych sposobów dojścia do celu. Dodatkowo układanki 3D poprawiają koordynację oka z ręką. Do ułożenia, a raczej złożenia, najpiękniejsze budowle świata, historyczne pojazdy, kosmos. Wybór jest ogromny. W zależności od zainteresowań. Zbudować samemu zamek – czysta przyjemność.

Podsumowanie

W przypadku puzzli najczęściej największa trudność stanowi nie ich ułożenie, a znalezienie miejsca w domu. Stół nie zawsze wystarcza, brakuje miejsca na podłodze.

Miłośnicy puzzli porównują stan umysłu podczas układania elementów do formy medytacji, odcięcia się od rzeczywistości. Traktują swoje hobby jak terapią relaksacyjną. Warto spróbować?